Firma Bloger – podstawy księgowości

Firma Bloger, nie jest kolejnym postem, na kolejnym blogu, opisującym jak prowadzić współpracę, pomiędzy firmą, a blogerem. W dzisiejszych czasach, bloger jest firmą. W związku z tym, powinien myśleć jak firma. Nie jest to jednak takie proste, jeśli nigdy się żadnej nie miało. Dzisiaj zaczniemy od podstaw.

Balancing The Account

Piszę bloga. Po co mi firma?

Jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, to nie masz wyjścia – musisz założyć firmę. Dzięki temu będziesz mógł wystawiać rachunki lub faktury VAT, co sprawi, że będziesz działał zgodnie z prawem. Nie chcesz działać na czarno, nie w tym biznesie.

Zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa?

Jeśli zarabiasz mniej niż 100.000zł rocznie, to zasady ogólne, a jeśli powyżej to podatek liniowy. Mówimy o dochodach, nie przychodach. Ryczałt jest korzystny tylko w niektórych branżach (blogowanie nią nie jest), a karty podatkowej nikt nie rozumie, więc nie rozmawiajmy o niej. Na początku każdego roku kalendarzowego, można zmienić tą formę, więc jeśli dopiero zaczynasz doradzam zasady ogólne, a później życzę zmiany na podatek liniowy.

VAT czy nie VAT?

VAT. Masz zamiar współpracować z firmami, a firmy lubią odliczać VAT.  Dzięki temu Ty też będziesz mógł go nieraz odliczyć, ale o tym będzie jeszcze osobny post.

PKD, jakie mam wybrać?

Wszystko co tylko się da. Nawet jeśli jest jedynie mała szansa, że będziesz to wykonywać. Ja działam w gastronomii, ale nie przeszkadza mi to wykonywać usług budowlanych czy informatycznych. Nie chcesz co chwila biegać do urzędu i dopisywać kolejne PKD, a jeśli wystawisz fakturę na usługę, której Ci nie wolno, ryzykujesz nawet 5.000zł kary. Na stronie CEIDG, można znaleźć dokument, który wymienia PKD, nie mające zastosowania w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie mam obowiązki jako firma?

  • Złożyć deklarację do ZUS
  • Opłacić składki ZUS
  • Opłacić zaliczkę na podatek dochodowy
  • Opłacić podatek VAT
  • Złożyć deklarację podatkową do Urzędu Skarbowego

Jednym słowem płać, pisz i płać. I tak oczywiście każdego miesiąca.

Jakie mam przywileje?

Możesz wszystkie koszta (a jest ich trochę) związane z prowadzeniem bloga, wciągnąć w koszta firmy i dzięki temu obniżyć podatek dochodowy i VAT. Do tego dochodzi chwała i sława w oczach wszystkich, gdyż jesteś prywaciarzem przedsiębiorcą.

Skąd brać pomoc?

Najlepiej od księgowych. Prawo zmienia się tak szybko, że nawet google nie nadąża i możesz znaleźć informację przydatną, ale od miesiąca nieaktualną. Zamiast jednak zatrudniać biuro rachunkowe, warto rozważyć internetowe systemy księgowania. Dają możliwość prowadzenia całej księgowości samodzielnie, ze wsparciem telefonicznym specjalistów już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ja polecić mogę ifirma.pl, bo z ich usług korzystam, ale wiem że takich firm jest znacznie więcej (np. infakt, który ma na prawdę bardzo dobry newsletter). Osobiście dopiero po tym jak przekroczyłem 100 faktur miesięcznie i zatrudniałem więcej niż 5 osób, zwróciłem się o pomoc do prawdziwego biura rachunkowego. Jeśli nigdy nie zrobisz tego sam i od razu zlecisz to obcym ludziom – do końca życia, nie będziesz wiedział, za co dokładnie im płacisz.

Prawa do fotografii należą do Ken Teegardin.

Jeśli dotarliście do tego momentu, to po pierwsze jest mi niezwykle miło. Byłbym też niezwykle wdzięczny, gdybyście uznali ten artykuł za warty udostępnienia dalej, bo dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Kornel VDSylwiamarianna23WojtekKsięgując Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewelina Dulęba Pakto pl
Gość
Ewelina Dulęba Pakto pl

Polecam osobiście również korzystanie z księgowości internetowej – przedsiębiorcy oszczędzają swój cenny czas. Oczywiście najlepiej wcześniej poczytać opinie na temat biura rachunkowego, któremu przedsiębiorca chce powierzyć sprawy swojego biznesu :)

Polecam również korzystanie z portali, które mają aktualne informacje takie jaki gofin czy infor.

Pozdrawiam,
Ewelina Dulęba – wspieram kreatywne przedsięwzięcia :)

Mateusz
Gość

W dobie coraz większej ilości firm jednoosobowych takie wpisy są bez wątpienia w cenie.

Karol
Gość
Karol

Ja bardzo cenię sobie bezpośredni kontakt z moim biurem rachunkowym https://bojkowski.biz.pl/ . Mam wówczas pewność, że wszystko jest prowadzone profesjonalnie i właściwie. Lubię wiedzieć z kim współpracuję i jakie ma on podejście do sprawy.

Księgując
Gość

Generalnie moim zdaniem chyba najlepiej jest jednak skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego. Ja tak robię i jestem naprawdę zadowolony.

Wojtek
Gość

Cenne info! Bardzo poważnie zastanawiałem się nad skorzystaniem z usług firmy oferującej zdalną księgowość, ale być może mogę jednak spróbować samemu..

marianna23
Gość
marianna23

Samodzielne prowadzenie księgowości to trudny orzech do zgryzienia, jak nie mamy w tym kierunku żadnej wiedzy, doświadczenia. Według mnie profesjonalne biuro księgowe powinno zajmować się takimi rzeczami, my tymi rzeczami w który jesteśmy najlepsi.

Sylwia
Gość
Sylwia

Super wpis, bardzo ciekawy. Pozdrawiam.

Kornel VD
Gość

W 100% mnie zaciekawił Twój artykuł. Chociaż jestem kompletnym laikiem w temacie, to mam nadzieję przeczytać więcej takich wpisów. Zabieram się do czytania i coś czuję, że się nie zawiodę!